خبر: کاوه بغدادچی kavehpix@gmail.com

عکسی از «کاوه بغدادچی»، عکاس جوان قزوینی، که پیش از این به جمع ۳۶ فینالیست «مسابقه‌ی بین‌المللی عکس دموکراسی» راه یافته بود، با رای مردم سراسر جهان بعنوان یکی از ۱۲ عکس برگزیده‌ی نهایی انتخاب شد.   

  این مسابقه از عکاسان آماتور و حرفه‌ای سراسر جهان خواسته بود تا عبارت "دموکراسی عبارت است از .." را با عکسی تکمیل کنند. عکسی که می‌بایست به روشنی معنای جامع «دموکراسی» را نشان دهد. براساس آئین‌نامه‌ی مسابقه از هر یک از مناطق شش‌گانه‌ی جهان بر طبق تقسیمات وزارت خارجه آمریکا باید ۶ عکاس یعنی جمعا ۳۶ عکاس برای حضور در مرحله‌ی نهایی انتخاب می‌شدند.

اسامی ۳۶ فینالیست مسابقه روز ۱۹ آگوست اعلام شد که «کاوه بغدادچی» از ایران با عکسی که از برگزاری مراسم نماز جماعت در صحن امامزاده حسین قزوین گرفته بود، بعنوان یکی از ۶ فینالیست منطقه‌ی «خاورمیانه و شمال آفریقا» در میان برگزیدگان برگزیده شده بود.

این ۳۶ عکس فینالیست از ۱۹ تا ۲۶ آگوست بر روی وبسایت مسابقه به نمایش درآمدند و از میان آنها ۱۲ عکس یعنی از هر منطقه ۲ عکس بعنوان برندگان نهایی، با رای مردم جهان، برگزیده شدند. پس از این رای‌گیری عکس ارسالی «کاوه بغدادچی» از ایران به همراه عکس دیگری از الجزایر بعنوان ۲ عکس برگزیده‌ی منطقه‌ی «خاورمیانه و شمال آفریقا» در میان ۱۲ عکس برنده‌ی نهایی حضور یافتند. 

شایان ذکر است که نمایشگاهی از این ۱۲ عکس برنده‌ی نهایی از ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) همزمان با «روز جهانی دموکراسی» در محل لابی ساختمان اصلی سازمان ملل متحد‌ در نیویورک برپا شده و قرار است پس از آن در قالب یک تور جهانی، نخست در واشنگتن و هالیوود در آمریکا و سپس در سایر شهر‌های مهم جهان نیز به نمایش درآیند.

    این رویداد بزرگ جهانی با همکاری مرکز بین‌المللی عکاسی، موسسه‌ی "پل‌های تفاهم"، آژانس عکس "Getty Images"، بنیاد جهانی جوانان، موسسه‌ها‌ی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان آمریکا، دانشکده‌ی هنر دانشگاه ایالتی نیویورک، موسسه‌ی بین‌المللی سرمایه‌گذاری خصوصی، موسسه‌ی عکاسی "Annenburg"، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، دانشکده‌ی ارتباطات و روزنامه‌نگاری کالیفرنیا، سایت "یوتیوب"، دو کمپانی هنرهای تصویری وابسته به هالیوود، چند نهاد بین‌المللی فرهنگی و اقتصادی و با پشتیبانی فنی و اینترنتی شرکت Picasa  وابسته به گوگل برگزار شد.

عکس‌ها و اسامی و بیوگرافی عکاسان برگزیده

خبر: کاوه بغدادچی kavehpix@gmail.com

 

860627_1.jpg


عکس: کاوه بغدادچی


890627.jpg

عکس: محمد گلچین

دو قطعه عکس از آثار کاوه بغدادچی و محمد گلچین مورد پذیرش هیات داوران پنجمین نمایشگاه بین‌المللی هنر عکاسی «Kumanovo» در مقدونیه قرار گرفت.
این نمایشگاه رقابتی هنر عکاسی در دو بخش «آزاد» و «طبیعت» برگزار می‌شد که هر دو عکاس ایرانی در بخش «آزاد» ب­عنوان تنها نمایندگان کشورمان موفق به راه‌یابی به نمایشگاه آن شده‌اند. نمایشگاه این دوره که در آن عکاسانی از ۴۷ کشور جهان به رقابت پرداختند، از اول اکتبر برابر با ۹ مهرماه در محل گالری هنری شهر «Kumanovo» در مقدونیه برگزار خواهد شد و سپس عکس‌های راه‌یافته به نمایشگاه در قالب کاتالوگ ویژه‌ی این دوره به چاپ می‌رسند.
شایان ذکر است که پنجمین نمایشگاه بین‌المللی هنر عکاسی «Kumanovo» در مقدونیه توسط کلوپ فیلم و عکس Kozjak 50 و با همکاری فدراسیون جهانی عکاسی هنری (FIAP) و انجمن عکاسی مقدونیه برگزار می‌شود. کلوپ فیلم و عکس Kozjak 50 که در سال ۱۹۵۰ تاسیس شده، یکی از قدیمی‌ترین کلوپ هنری مقدونیه است که کماکان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و برگزارکننده‌ی فستیوال‌های فیلم و عکس در این کشور اروپایی‌ست.

لینک خبر بر روی سایت جشنواره: http://kozjak50.com/news

خبر: روح اله محمودی mahmoudi.photo@gmail.com

کسب مدال طلای سی چهارمین جشنواره عکس کودک صربستان توسط روح اله محمودی
سی و چهارمین جشنواره عکس کودک صربستان که هر ساله ریزنظر فدراسیون جهانی عکاسی (فیاپ)، انجمن عکاسی امریکا (PSA) و فدراسیون عکس صربستان (FSS) برگزار می شود، امسال در 4 بخش، کودک، ازاد رنگی، ازاد سیاه و سفید و ورزش میزبان عکاسان بیش از 59 کشور بود، که در این دوره روح اله محمودی عضو گروه عکاسان خاکستری با هفت عکس به بخش مسابقه این جشنواره حضور پیدا کرد که عکس "محشر" توانست مدال طلای فدراسیون عکس صربستان (Gold  Medal FSS) را از آن خود کند.
لازم به ذکر است که این دومین مدال طلای گروه عکاسان خاکستری ست که بواسطه حضورشان در جشنواره خارجی کسب نموده اند.

وبلاگ گروه
سایت جشنواره
­خبر: اشکان شفاعتی ashkanshafaati@gmail.com

 1046عکس از سراسر دنیا در مسابقه ی عکاسی با عنوان "شهر و طبیعت" که توسط Sweco و Tierra Grande برگزار شده بود، شرکت کردند. 5 برنده ی نهایی این مسابقه به زودی به چین سفر خواهند کرد تا در کارگاه عکاسی که توسط Mattias Klum در غرفه ی سوئد اکسپو شانگهای برگزار خواهد شد، شرکت کنند.
Mattias Klum رئیس هیئت داوران: " ما انسان ها احتیاج داریم تا ظرافت و قدرت فوق العاده ی طبیعت را درک و به آن احترام بگذاریم. این ظرافت در اثراتی که انسان ها با بهره برداری بیش از حد از طبیعت کردند به جا گذاشتند، قابل رویت است. قدرت طبیعت زمانی نمایان می شود که انسان ها یک قدم عقب بکشند و خود را برای اصلاح آماده کنند. اکثر عکس های راه یافته به این مسابقه عکاسی شهر و طبیعت، حاکی از این دوگانگی در وضع موجود است."
از کل 1046 عکس راه یافته، هیئت داوران متشکل از Mattias Klum، پروفسور Bob Lee از Konstfack (دانشگاه هنر و طراحی)، Annika Rembe مامور عالی رتبه ی دولت سوئد در اکسپو 2010، و Eva Nygren رئیس Sweco Sweden پنج برنده ی نهایی را اعلام کردند : Wu Yongsheng و Liu Shen-Chao از چین، Kimball Andrew Schmidt از آمریکا، اشکان شفاعتی Ashkan Shafaati از دبی و Daniel Johansson از مالمو.
مراسم اهدای جوایز 16 سپتامبر در غرفه ی سوئد برگزار می شود. پس از آن پنج برنده ی مسابقه در کارگاه عکاسی که توسطMattias Klum برگزار می شود، شرکت می کنند که یکی از تکالیف آنها ثبت کردن غرفه ی سوئد می باشد. عکس های منتخب مسابقه و عکس هایی از کارگاه برگزار شده نیز هم چنین در موزه ی معماری استوکهولم در ماه نوامبر به نمایش گذاشته می شود.

More pictures at: http://www.cityandnature.se/
http://dubai-daily-photo.tumblr.com
خبر: سید محمد فاطمی - انجمن سینمای جوان بوشهر dairyfatemi@yahoo.com

کریم فائقیان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: چهار جشنواره در ایالات متحده و زیر نظر انجمن عکاسی آمریکا PSA برگزار شد که کارگاه عکس انجمن سینمای جوان بوشهر با حضوری خیره کننده در این جشنواره‌ها به میدان رقابت رفت و جمعا با 28عکس از پنج عکاس شامل 10 عکس کریم فائقیان، پنج عکس علیرضا حسن‌زاده فرد، شش عکس زینب عربی، شش عکس صابر زمانی و یک عکس عبدالرحیم رضا‌زاده همه را شگفت‌زده کرد و این هنرمندان یک طلا دو برنز و یک تقدی را از این چهار جشنواره برای بوشهر هدیه آورد.
*مدال برنز جشنواره EID عکس‌های الکترونیکی آمریکا ‌برای هنرمند بوشهری
این هنرمند بوشهری ادامه داد: جشنواره بین‌المللی EID در دو بخش آزاد و خلاقه برگزار شد، این جشنواره یکی از معتبرترین جشنواره‌های جهان بوده که توسط انجمن عکاسی آمریکا PSA برگزار شده و عکس‌های راه یافته در آن برای دریافت القاب PSA محاسبه می‌شود.
فائقیان افزود: بخش خلاقه به عکس‌های هنری گفته می‌شود که ایده و تکنیک عکاسی همراه با نرم‌افزارهای الکترونیکی پیام عکس را انتقال می‌دهد و در کشورهای اروپایی اهمیت بسیاری دارد و نگاه ویژه‌ای به این بخش می‌شود.
وی گفت: در بخش خلاق‌ این جشنواره سه عکس از بنده به بخش مسابقه راه یافت که یکی از این عکس‌ها موفق به دریافت مدال برنز شد.
سرپرست انجمن سینمای جوانان ایران گفت: همچنین زینب عربی و علیرضا حسن‌زاده فرد مدال طلا و برنز جشنواره فتو ژورنالیسم آمریکا را برای‌ بوشهر هدیه آوردند.
فائقیان اضافه کرد: جشنواره بین المللی فتوژورنالیسم انجمن عکاسی آمریکا در دو بخش مسابقه و نمایشگاه با موضوع آزاد و علایق انسانی برگزار شد.
وی تصریح کرد: این جشنواره نیز یکی از معتبرترین جشنواره‌های جهان بوده که توسط انجمن عکاسی آمریکا PSA برگزار شده و عکس‌های راه‌یافته در آن برای دریافت القاب PSA محاسبه می‌شود.
این هنرمند بوشهری اظهار داشت: کشور ایران پس از شرکت کنندگان میزبان و انگلستان بیشترین تعداد شرکت کننده و اعضای کارگاه عکس انجمن سینمای جوان بوشهر بیشترین عکس را در دو بخش مسابقه دارند.
فائقیان افزود: در بخش آزاد عکس زینب عربی مدال طلا را دریافت کرد و در همین بخش عکس آقای علیرضا حسن‌زاده فرد مدال برنز و تقدیر جشنواره را دریافت کرد.
وی افزود: همچنین در این بخش عکس‌های کریم فائقیان دو عکس، زینب عربی دو عکس،‌ علیرضا حسن‌زاده فرد دو عکس و صابر زمانی دو عکس به مسابقه جشنواره راه یافته‌اند.
سرپرست انجمن سینمای جوانان بوشهر خاطرنشان کرد: در بخش علایق انسانی نیز ‌کریم فائقیان دو عکس، زینب عربی دو عکس، علیرضا حسن‌زاده فرد دو عکس صابر زمانی دو عکس مجوز حضور در بخش مسابقه را دریافت کردند.
*افتخار آفرینی هنرمندان بوشهری در جشنواره cpid آمریکا
سرپرست انجمن سینمای جوانان بوشهر اظهار داشت: در جشنواره‌ای دیگر افتخار آفرینی خیره‌کننده عکاسان کارگاه عکس بوشهر ادامه داشت و این بار در جشنواره بین المللی CPID انجمن عکاسی آمریکا به رتبه‌های برتر رسیدند.
فائقیان افزود: جشنواره بین المللی CPID انجمن عکاسی آمریکا در دو بخش رنگی و تک رنگ زیر نظر انجمن عکاسی آمریکا PSA ‌برگزار می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در بخش رنگی عکس‌های کریم فائقیان، زینب عربی و عبدالرحیم رضازاده دشتی به بخش مسابقه این جشنواره راه پیدا کرده و در بخش تک رنگ عکس‌های صابر زمانی و زینب عربی حضور دارند.
سرپرست انجمن سینمای جوانان بوشهر اظهار داشت: در تکمیل این افتخارات و حضور بی‌وقفه عکاسان کارگاه عکس سینمای جوان بوشهر این بار در جشنواره بین‌الملل ‌عکس «سفر» انجمن عکاسی آمریکا حضور چشمگیر دیگری داشتند.
فائقیان اضافه کرد: جشنواره عکس سفر انجمن عکاسی آمریکا با دو بخش سفر با موضوع آزاد و عکس سفر با موضوع مردم جهان برگزار شد، این جشنواره زیر نظر انجمن عکاسی آمریکا PSA برگزار می‌شود.
این هنرمند بوشهری اضافه کرد: در بخش سفر با موضوع آزاد این جشنواره یک عکس از علیرضا حسن زاده فرد به بخش مسابقه راه یافته است و در بخش سفر با موضوع مردم جهان دو عکس از کریم فائقیان و یک عکس از صابر زمانی به بخش مسابقه راه یافته‌اند.
ایران در این چهار جشنواره با کشورهای آمریکا، فرانسه، بلژیک، هلند، آلمان، استرالیا، تایلد، آرژانتین، تایوان، اسپانیا، ایرلند، ایتالیا، اندونزی، سوئد، اکراین، انگلیس، کانادا و چین به رقابت پرداخته و توانسته است خوش بدرخشد

http://www.psaexhibition.com/entries-pj/show/sect_1.htm

1- خبرهای خود را دقیق و کامل به نشانی award@akkasee.com ارسال کنید.
2- تلاش کنید خبر ارسالی کامل و جامع باشد و با دقت آن را تنظیم و ویرایش کنید.
3- عکس راه‌یافته را به همراه خبر ارسال کنید.
4- اگر از راه یابی آثار دیگر عکاسان ایرانی در مسابقه ای که به آن راه یافتید مطلع هستید حتما اسامی آنها را ذکر کنید.
5- اگر خبر راه یابی عکاسی به مسابقه‌ای در این بخش منتشر شد و شما نیز به آن مسابقه راه پیدا کردید حتما خبر راه یابی خود را ارسال کنید.
6- به اخبار انجمن‌ها، تشکل‌ها و کلوپ‌هایی که دارای سایت هستند لینک داده می‌شود و از باز نشر آن معذوریم.

حضور عکاسان ایرانی در مسابقه‌ها و جشنواره‌های بین‌المللی خارجی در طی چند سال گذشته رشد صعودی داشته و عکاسان و علاقه‌مندان بسیاری به صورت انفرادی یا سازمان یافته با ایجاد گروه و کلوپ و سایت و تشکل‌های مختلف در مسابقه‌ها و جشنوارهای عکاسی خارجی حضور یافته‌اند.این حضور گسترده همراه با راهیابی تعداد زیادی از آثار عکاسان ایرانی به این مسابقه‌ها و در مواردی کسب مقام‌های برتر بوده است.
سایت عکاسی از ابتدای فعالیت خود با اطلاع از راهیابی آثار عکاسان ایرانی به مسابقه‌های مختلف در سراسر دنیا که عموما از طریق خود عکاسان اطلاع رسانی می‌شد، این موفقیت‌های بین‌المللی را در بخش اخبار سایت منعکس می‌کرد.
از حدود یک سال و نیم پیش این رویه اطلاع رسانی در خصوص راهیابی و موفقیت‌های عکاسان کشورمان در مسابقه‌ها و جشنواره‌های خارجی به یک مشکل و معضل برای سایت عکاسی تبدیل شد، آن‌گونه که چالش‌های بسیاری را برای سایت ایجاد کرد و این روند تا به آنجا پیش رفت که سایت عکاسی به ناچار مجبور شد از انتشار این اخبار منصرف شود.
این چالش از آنجا آغاز شد که با انتشار خبری از این موفقیت‌ها، با تماس‌های دیگر شرکت‌کنندگان آن مسابقه مبنی بر حضور آنان و عدم انعکاس نام این دسته از عکاسان در متن تنظیم شده‌ی ارسالی توسط عکاس روبرو می‌شدیم که ضمن کاستن از وجاهت خبر، ما را نیز به جانبداری متهم می‌کرد.
طبیعی است که تشکل‌های فعال در این زمینه در خبرهای ارسالی فقط اسامی اعضاء خود را منتشر ‌کنند و توجه یا اطلاعی از کم و کیف حضور دیگر عکاسان ایرانی حاضر در آن مسابقه نداشته باشند.
سایت عکاسی برای برطرف کردن این مشکل راهکارهای بسیاری را دنبال کرد تا از یک‌سو به درج و اطلاع رسانی این موفقیت‌ها بپردازد و از سوی دیگر به دلیل جامع نبودن اخبار ارسالی توسط عکاس، از جانبداری از افرادی خاص مبرا گردد.
حال با توجه به افزایش چشمگیر حضور عکاسان ایرانی در مسابقه‌های بین المللی، سایت عکاسی با راه اندازی این بخش مستقل آماده انتشار اخبار راهیابی و موفقیت عکاسان ایرانی در این مسابقه‌ها است. محتوای مطالب این بخش فقط توسط عکاسان و تشکل‌های فعال در این زمینه و با درج نام کامل و نشانی الکترونیکی فرستنده خبر تدوین می‌شود و سایت عکاسی هیچ مسئولیتی در قبال صحت و سقم یا جامع بودن این اخبار به عهده نمی‌گیرد.
صفحه 2 از 2
صفحه قبلی < 1  [2]